پارک ملی ارومیه

پارک ملی دریاچه ارومیه بین استانهای آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و در موقعیت جغرافیایی 37 تا 30/38 عرض شمالی و 45 تا 46 طول شرقی واقع شده است. مساحت پارک 464056 است .این دریاچه جمعا دارای 102 جزیره بزرگ و کوچک به مساحت 33486 هکتار است .

پوشش گیاهی: سرو کوهی , پسته وحشی , داغداغان ,‌زالزالک ,‌ بادام کوهی ,‌شیرخشت ,‌دیو آلبالو, گندمیان ,‌فرفیون ,‌آویشن ,‌درمنه ,‌علف شور, ‌کاکوتی ,‌زنبق,‌یولاف ,‌شنگ و‌ شقایق.

پستانداران : قوچ و میش ارمنی و گوزن زرد ایرانی .

پرندگان: فلامینگو, پلیکان ,‌ ‌کاکایی و تنجه .

خزندگان : انواع مارهای سمی و نیمه سمی, مارمولک و آفتاب پرست .

پارک ملی اورمیه و دریاچه ارومیه یکی از زیباترین پدیدهای نادر طبیعی بر روی کره زمین است. آب دریاچه بعد از بحرالمیت شورترین آب دنیاست. در دریاچه ارومیه مجموعاً صد و دو جزیره بزرگ و کوچک وجود دارد که تنها پنج جزیره آن به نام های جزیره «اسلامی»(شاهی)،«کبودان» ، «اشک داغی»، «اسپیده»و «آرزو» از بزرگ ترین آن ها به شمار می روند.
در جزیره کبودان موش صحرایی، قوچ، میش وحشی و حیوانات دیگر فراوان وجود دارد. همچنین چند قلاده پلنگ نیز در این جزیره زندگی می کند. در جزیره اشک یکی از نادر ترین گوزن های جهان یعنی گوزن زرد ایرانی زیست می کند.

دریاچه ارومیه


جزایر دریاچه ارومیه به جز جزیره اسلامی به عنوان مناطق حفاظت شده دریاچه ، پارک ملی اعلام شده اند.مناظر زیبا و ارزش های حیاتی این منطقه نه تنها در داخل کشور ، بلکه در جهان نیز از اهمیت و اعتبار فراوان برخوردار است . این منطقه جزء یکی از پنجاه ونه منطقه بین المللی ذخایر طبیعی جهان است.