ثبت 1200 اثر تاریخی در آذربایجان غربی

سرپرست اداره کل ميراث فرهنگي ، گردشگري و صنايع دستي آذربايجان غربي گفت : 1200 اثر تاريخي اين استان در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيده است.
اسدالله عليزاده باراندوزي در جمع خبرنگاران افزود: در زمان پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي تنها 130 اثر تاريخي استان به ثبت رسيده بود که با توجه ويژه به حفظ ميراث فرهنگي کشور اين تعداد اثر در حال حاضر به 1200 اثر ثبت شده رسيده است.
وي گفت : با ارسال پرونده هاي جديد براي ثبت تا پايان امسال ، تعداد آثار ثبت شده ملي در آذربايجان غربي به يک هزار و 450 اثر افزايش خواهد يافت .
عليزاده باراندوزي ادامه داد : بعد از انقلاب اسلامي کاوشگران ايراني و آذربايجان غربي به خود باوري رسيدند و به جاي دستيار بودن کاوشگران خارجي ، خود در اين عرصه صاحب نظر هستند و برخي از تئوري هاي کاوشگران خارجي را نيز با تحقيقات و پ‍ژوهشهاي خود زير سوال برده اند.
وي در بخش ديگري از سخنان خود از تصويب 58 منطقه نمونه گردشگري در سفرهاي دور اول و دوم رياست جمهوري به استان خبر داد و افزود: اهتمام جدي به فراهم کردن زيرساخت هاي لازم براي حضور بخش خصوصي براي سرمايه گذاري در اين مناطق داريم و مجتمع هاي خدمات رفاهي در مسير اين مناطق ايجاد مي شود .
وي همچنين از شناسايي 200 روستاي زيباي استان به عنوان هدف گردشگري خبر داد و گفت: در حال برنامه ريزي براي ايجاد بسترهاي لازم جهت جذب گردشگران به اين روستاها هستيم و طرح ايجاد اتاق گردشگري در منازل روستاييان و پرداخت تسهيلات در اين زمينه به متقاضيان هستيم.
وي همچنين گفت: از سال آينده به متقاضياني که علاقمند باشند ويلاهاي باغي خود را در اختيار گردشگران در اروميه قرار دهند پروانه بهره برداري موقت صادر مي کنيم.
وي همچنين از کشف بقاياي محل زندگي مردم در انتهاي آبريز باراندورز چاي به درياچه اروميه خبر داد و گفت : با پسروي آب درياچه اروميه و کاوشهاي انجام شده در زير لايه هاي نمک ، بقاياي زندگي مردم در هزاره اول پيش از ميلاد کشف شده است که اين امر نشان مي دهد در آن سالها ميزان آب درياچه اروميه کمتر از وضعيت فعلي بوده است.
وي از هزينه 30 ميليارد ريالي براي مرمت و نگهداري محوطه هاي تاريخي در سالجاري خبر داد و گفت : براي سال آينده نيز 30 ميليارد ريال اعتبار در اين زمينه پيش بيني شده است .
در ادامه اين نشست معاون سرمايه گذاري و توسعه طرحهاي سازمان ميراث فرهنکي ، صنايع دستي و گردشگري استان نيز با اشاره به حمايت ويژه دولت از سرمايه گذاران در طرحهاي گردشگري گفت : سازمان ميراث فرهنگي امسال 22 ميليارد ريال براي ايجاد زيرساخت هاي لازم براي فراهم کردن زمينه لازم جهت سرمايه گذاري بخش خصوصي در مناطق گردشگري هزينه کرده است .
امامي افزود : 80 درصد از طرح هاي مطالعاتي مناطق نمونه گردشگري در استان به اتمام رسيده و به زودي اين طرحها در اختيار سرمايه گذاران بخش خصوصي قرار مي گيرد .
معاون گردشگري اين سازمان نيز در اين جلسه از افزايش چشمگير مسافران داخلي و خارجي به آذربايجان غربي در سالهاي اخير خبر داد و گفت: با توجه ويژه دولت به فراهم کردن زيرساخت هاي لازم ، اطلاع رساني و معرفي جاذبه هاي گردشگري و افتتاح پل ميانگذر درياچه اروميه موجب شده است در ايام نوروز 32 درصد و در تابستان نيز 20 درصد افزايش تعداد گردشگر در استان داشته باشيم.
حبيب متذکر افزود: براي ارائه خدمات مطلوب به گردشگران در ايام نوروز اکيپ هاي بازرسي و نظارتي اين سازمان با دقت خدمات ارائه شده به مسافران را در واحدهاي اقامتي ، غذاخوري هاي بين راهي و دفاتر خدمات مسافرتي بازرسي مي کنند.
سپهرفر معاون ميراث فرهنگي اين سازمان نيز در گفت و گو با خبرنگاران از ارسال 100 پرونده براي ثبت درآثار ميراث معنوي کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر شش اثر معنوي ملي در استان از جمله مراسم زيارتي قره کليسا ، تعزيه در شهر اروميه ، بازي سنتي داما و مراسم ديشليق از جمله اين آثار معنوي است.